Nejčastější dotazy

Tarif IDSOK, kde ho mohu využívat?

Na celém území Olomouckého kraje a v některých přeshraničních linkách v osobních a spěšných vlacích, příměstských autobusech i všech MHD v kraji  mohou cestující využívat zvýhodněné jízdné IDSOK. Významným bonusem je takzvaná KOMBI ZÓNA, kde cestující nemusí již řešit, jakým druhem dopravy se dostanou do svého cíle, pokud pravidelně cestují, pořídí si předplatní časový kupón (týdenní, měsíční).

 

Platit kartami bude možné ve všech autobusech IDSOK?

Všechny autobusy příměstské dopravy budou vybaveny platebními terminály akceptujícími bezkontaktní karty, takže bude možné v nich hradit jízdné tímto moderním způsobem. Z pohodlí domova lze využít k předplacenému jízdnému i e-shop. Jízdenku prozatím nebude možné hradit bezkontaktně v městské hromadné dopravě v Olomouci, nicméně doklady IDSOK v nich platit budou, a to včetně časových kuponů na bankovních kartách. Dopravní podnik města Olomouce pro tyto účely vybaví své revizory čtečkami. Pokud víme, do konce 1. pololetí roku 2018 by měl být zařízeními pro platbu bankovní kartou jednorázového jízdného vybavena i vozidla DPMO.

 

Jak se změní vozový park? Budeme jezdit modernějšími autobusy?

Smlouvy s dopravci jim ukládají investovat také do autobusů. Cestující nebude smět vozit autobus starší než 10 let a průměrné stáří vozidel nesmí překročit 5 let. Každé vozidlo bude vybaveno vnitřními LCD monitory, kde budou cestující například informováni o aktuálních zastávkách linky. Během desetiletého smluvního vztahu se postupně vymění všechna vozidla. Každý nový autobus přitom bude muset být bezbariérový, což usnadní cestování občanům s handicapem, ale i rodičům s kočárky či seniorům.

 

Nový systém vychází z koncepce zpracované odborníky. Ale brali autoři v úvahu lokální specifika?

Navržená koncepce byla samozřejmě diskutována i se starosty obcí, kteří měli k nové organizaci veřejné autobusové dopravy řadu připomínek. V odůvodněných případech jim Olomoucký kraj vyšel vstříc a původní návrh upravil. I nyní jsme v intenzivním kontaktu s obcemi i jednotlivými cestujícími a řešíme jejich poznatky nebo připomínky. Změny v průběhu platnosti jízdních řádů lze případné úpravy řešit v každém roce a to v celostátních termínech březnu a červnu

 

Jak se změní zastavování autobusů na zastávkách v Hranicích?

V rámci přípravy nového konceptu veřejné linkové dopravy proběhla jednání s městem Hranice o zastavování linek na jednotlivých zastávkách vyhovující z hlediska bezpečnosti a plynulosti provozu při současném zachování charakteru dopravní obslužnosti. V některých případech byly zastávky navráceny oproti původnímu návrhu, především na požadavky starších občanů. 

Vlakem, autobusem i tramvají na jednu jízdenku

Koordinátor Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje IDSOK - Integrovaný dopravní systém Olomouckého kraje Olomoucký kraj
English flagenglish